Kategoria

<< Kliknij, aby wyświetlić zawartość >>

Kategoria

Nawigacja:  Dotykačka w chmurze > Panel zakładek > Spisy >

Kategoria umożliwia przejrzyste wyświetlenie produktów i przede wszystkim ułatwia ich wyszukiwanie i przypisywanie do rachunku bezpośrednio na kasach. Dlatego więc, zawsze zalecamy produkty przydzielić do kategorii. Pierwszym krokiem, w tym przypadku, powinno utworzenie kategorii przed samym utworzeniem pojedynczych produktów.

Za pomocą funkcji Edytuj zbiorowo możesz wybrać większą ilość pozycji, które możesz przesunąć do innej kategorii, usunąć lub dostosować na przykład stawkę VAT lub inne parametry.
 

uziv_tip_icon

W chmurze Dotykačka możesz kategorie importować zbiorowo z przygotowanego pliku csv. Ma taką samą strukturę jak plik, który uzyskasz za pomocą eksportu kategorii z chmury Dotykačka. Import i eksport pozycji obsługuje tylko Dotykačka KOMPLETNA.

 

Jak dodać lub usunąć kategorię?

1_icon

W zakładce Spisy » Kategoria kliknij niebieski przycisk + Dodaj 01. Jeśli masz już utworzone jakieś kategorie (za pomocą importu) za pomocą przycisku 02 możesz edytować kategorię, a za pomocą przycisku 03 ją usunąć. Usunięta będzie tylko kategoria, produkty nie zostaną usunięte. Automatycznie przypiszą się do kategorii systemowej Wszystko.

Utworzone kategorie możesz za pomocą przycisków w nagłówku wyeksportować 04 lub z powrotem zaimportować. 06. Za pomocą przycisku 05 możesz zbiorowo edytować właściwości kilku kategorii jednocześnie.

2017-03-16_141718

 

2_icon

Następnie należy wpisać właściwości nowej kategorii, czyli jej nazwę, 01marżę 02 i stawkę VAT 03. Ponadto ustaw, czy chcesz kategorię na kasach wyświetlać 04 lub czy chcesz na stałe wszystkie produkty z danej kategorii sprzedawać (fiskalizować). W takim przypadku należy przełączyć wyłącznik 05. Na koniec wszystko zapisz klikając przycisk Zapisz 06.

Wymaganym polem kategorii jest tylko nazwa. Kompletny opis możliwości kategorii znajdziesz niżej.

2017-03-27_154350

do góry


Opis kategorii

Nazwa

Nazwa kategorii, pod którą zostanie wyświetlona na kasach

Numer kategorii

Wewnętrzne oznaczenie kategorii (jest utworzone automatycznie)

Notatka zewnętrzna

Tutaj możesz wybrać dowolne oznaczenie numeryczne kategorii.

Marża

Wartość marży (w złotówkach lub procentach), która ma zostać poddana kontroli, lub doliczona, podczas przyjmowania produktu na magazyn z danej kategorii.

Domyślna stawka VAT

Ustawiona stawka VAT zostanie automatycznie zastosowana podczas wykorzystania produktów z danej kategorii sprzedaży natychmiastowej.

Wyświetl w menu głównym

Za pomocą przełącznika określasz, czy kategoria na kasach zostanie wyświetlona czy ukryta. Ukrycie kategorii możesz zastosować np. dla kategorii, w której masz odliczane składniki.

Sprzedaż w ramach upoważnienia

Ta opcja nie obowiązuje dla polskiego rynku.

Podmioty Fiskalizacji do sprzedaży w ramach upoważnienia

Ta opcja nie obowiązuje dla polskiego rynku.

Nie fiskalizować

Aktywacja przełącznika spowoduje, że podczas sprzedaży, wszystkie produkty w tej kategorii nie zostaną zafiskalizowane (rejestrowany). Nie fiskalizować możesz także tylko konkretny produkt.

Lista kolorów

Jeśli chcesz odróżnić kategorię, wybierz jej kolor z listy lub z wyświetlonego spektrum.

Spektrum kolorów

Widok spektrum kolorów w celu wybrania koloru kategorii

do góry