Sprzedaż natychmiastowa

<< Kliknij, aby wyświetlić zawartość >>

Sprzedaż natychmiastowa

Nawigacja:  Obsługa aplikacji systemu kasowego > Główne menu i sprzedaż >

Standardowo w aplikacji Dotykačka pozycję na rachunek dodajesz za pomocą wcześniej utworzonego produkt. Aplikacja Dotykačka także umożliwia dodawanie pozycji na rachunek w taki sposób, że ich ilość i wartość wpisujesz za pomocą prostego kalkulatora. Tę funkcję nazywamy sprzedaż natychmiastowa.

uziv_tip_icon

Podstawowe funkcje sprzedaży natychmiastowej przedstawia również niniejszy film.

 

Jak korzystać ze sprzedaży natychmiastowej?

Tryb sprzedaży natychmiastowej włączy się automatycznie w zależności od wybrania rodzaju działalności podczas aktywacji licencji , w przeciwnym razie przełączysz Tryb kasy w Ustawieniach kasy.

Jeżeli podczas aktywacji licencji wybrałeś rodzaj działalności Sklep detaliczny , kalkulator będzie automatycznie widoczny i przygotowany do użycia w głównym menu.

Jeżeli podczas aktywacji licencji wybrałeś inny rodzaj działalności, ale chciałbyś używać kalkulatora, w Ustawieniach kasy - Tryb kasy wybierz Sprzedaż natychmiastowa.

W momencie aktywacji działalności jako Sklep detaliczny, w menu głównym aplikacji Dotykačka, zamiast zestawienia produktów wyświetli się kalkulator dla sprzedaży natychmiastowej:

kalkulacka1_800_edge_ps_no

 

1_icon

Najpierw należy wybrać stawkę VAT klikając na odpowiedni kafelek 01. Wyświetlone wartości odpowiadają tym, które są ustawione w Ustawieniach stawek podatkowych. Wybraną stawkę VAT aplikacja Dotykačka używa domyślnie, dopóki nie wybierzesz innej.

uziv_tip_icon

Jeżeli wybierzesz dla sprzedaży natychmiastowej kategorię z ustawioną stawką VAT, stawka ta zostanie zastosowana automatycznie.

 

2_icon

Teraz przy użyciu klawiatury numerycznej 02 wprowadź sprzedawane pozycje. Można je wprowadzić na kilka sposobów:

Najprostszym sposobem jest wprowadzenie ilości i ceny. Np. jeżeli będziesz chciał sprzedać 5 rogalików po 2 zł, wpisz 5 X 2 i CENA 04. W ten sposób w lewej części okna na rachunku dopisze się pozycja Sprzedaż 07 (to wyjściowe nazewnictwo wszystkich pozycji, które można zmienić, patrz niżej).

Jeżeli masz do produktu ustawiony kod PLU, możesz go użyć także tutaj. Przyjmijmy, że dla produktu CC Cola będziesz miał ustawiony kod PLU 123. Na kalkulatorze można wprowadzić 123 i PLU 03 i na rachunku doda się jedna CC Cola. Lub wprowadź ilość a następnie kod PLU: 5 X 123 PLU. W takim przypadku na rachunek przypisze się pięć napojów CC Cola. W momencie wprowadzenia kodu PLU, znaleziony produkt zostanie wyświetlony w górnej części klawiatury numerycznej 02.

W przypadku użycia czytnika kodów kreskowych, wprowadź ilość np. 5 X a następnie wczytaj kod za pomocą czytnika kodów.

Możesz także wprowadzić ujemne wartości, jeśli masz w Ustawieniach kasy aktywną opcję Ceny ujemne, ew. Ilości ujemne. W celu przełączania dodatnich i ujemnych wartości służy przycisk +/- 08.

 

3_icon

Podczas dodawania pozycji na rachunek możesz dodać te, które dodajesz za pomocą kalkulatora a zarazem te, które wybierzesz z listy. W celu przełączania pomiędzy kalkulatorem a listą, użyj przycisku 05 WYBIERZ Z LISTY Możesz także łączyć kalkulator z katalogiem. Jeżeli będziesz chciał sprzedać trzy razy kotlet z ziemniakami, wpisz na kalkulatorze 3X i wybierz WYBIERZ Z LISTY - Jedzenie - Kotlet z ziemniakami. Z powrotem do widoku kalkulatora przejdziesz, klikając na krzyżyk na obok nazwy Nazwa pozycji sprzedaży.

kalkulacka3b_800_edge_dr

 

4_icon

Nazwę pozycji sprzedaży możesz zmienić według nazwy kategorii, lub według jednej z wcześniej użytych nazw. Kliknij WYBIERZ NAZWĘ 09 i wybierz nazwę z dostępnych opcji. Jeżeli edytujesz nazwę jednej z pozycji poprzez edycję jej właściwości i użyjesz tej nazwy, możesz ją następnie znaleźć w sekcji Ostatnio wykorzystane.

Jeżeli dla nazwy wybierzesz kategorię, będziesz mógł w Wykazie utargu filtrować sprzedaż według sprzedanych pozycji i kategorii.

kalkulacka2_800_edge_dr

 

kalkulacka3_800_c_edge_dr

 

5_icon

Kiedy na rachunek będzie gotowy, możesz go wystawić za pomocą przycisku 06 Wystaw rachunek. Otworzy się Okno płatności, klikając na Zapłacone zatwierdzisz rachunek. Ewentualnie możesz dalej pracować z rachunkiem (możesz rozdzielić rachunek, rozdzielić płatność, itd.).

do góry


 

Jak edytować właściwości przypisanej pozycji?

W lewej części ekranu przypisują się poszczególne pozycje. Jeżeli chcesz edytować właściwości jednego z przypisanych produktów, przytrzymaj dłużej palec na jego nazwie 07. Rozwiną się możliwości przypisanego produktu. Możesz tu edytować jego cenę i ilość, ale także na przykład nazwę.

Właściwości produktu możesz edytować u pozycji, które wprowadzasz za pomocą kalkulatora, a także u tych, które dodajesz wybierając z katalogu, za pomocą kodu PLU, lub za pomocą czytnika kodów kreskowych. Jednak tylko u pozycji, które zostały dodane za pomocą kalkulatora, możesz otworzyć okno dla zmiany właściwości produktu przytrzymując dłużej nazwę produktu. Dodatkowo, tylko u tych pozycji, możesz zmienić nazwę produktu. W przypadku pozycji, które zostały dodane z katalogu, poprzez kod PLU, lub za pomocą czytnika kodów kreskowych, możesz zmienić ich właściwości klikając na ikonkę ołówka:

kalkulacka3_800_edge_dr

 

 

uziv_tip_icon

Jeżeli nie chcesz używać kasy w trybie Sklepu detalicznego, ale pomimo tego potrzebujesz klawiatury, spróbuj ustawić klawiaturę PLU. Kasa w trybie Sklepu detalicznego pracuje szybciej, ponieważ nie wyświetla dużej ilości pozycji.

 


youtube-3233 Podstawowe funkcje sprzedaży natychmiastowej: (w języku czeskim)

do góry