Historia

<< Kliknij, aby wyświetlić zawartość >>

Historia

Nawigacja:  Obsługa aplikacji systemu kasowego > Główne menu i sprzedaż > Kafelkowe menu >

historiePrzycisk HISTORIA wyświetli wszystkie przeprowadzone transakcje na systemie kasowym uporządkowane wg daty. W zestawieniu są wyróżnione zapłacone, niezapłacone i anulowane rachunki. A także rachunki, które nie zostały z jakiegoś powodu zafiskalizowane (zarejestrowane). Klikając na wybraną transakcję w zestawieniu, będziesz miał możliwość innych operacji z rachunkiem i zobaczysz także przypisane pozycje.

W historii znajdziesz wszystkie zamknięte lub niezamknięte rachunki, bez względu na to, czy były zafiskalizowane (zarejestrowane) lub zapłacone, czy nie. Historia wyświetla wszystkie paragony, także te, które zostały usunięte z systemu kasowego na podstawie tego ustawienia. Starsze paragony wyszukasz w prosty sposób. Informacje o wyszukanym paragonie zostaną automatycznie pobrane do systemu kasowego.

 

uziv_tip_icon

Za pomocą kafelka HISTORIA możesz m.in. częściowo lub w pełni anulować rachunki. Anulowanie rachunków jest szczegółowo opisane w rozdziale Anulowanie rachunku.

 

Jak pracować z historią transakcji?

1_icon

Po kliknięciu na przycisk HISTORIA otworzy się zestawienie wszystkich utworzonych rachunków. Przy każdym rachunku jest wyświetlony jego stan,czy został zapłacony, niezapłacony czy anulowany. Do anulowanego rachunku w historii utworzy się także pozycja z wartością ujemną. Anulowany rachunek jest widoczny przez dwa wpisy: żółty wpis o sprzedaży (na obrazku jest to ostatni wpis 363,00 CZK) i czerwony wpis z następującym anulowaniem poszczególnych pozycji (na obrazku jest to pierwszy wpis -363,00 CZK).

Zestawienie filtrujesz do wybranych dokumentów zaznaczając opcję 01. Klikając przycisk 02 otworzysz kalendarz i możesz wybrać przedział czasowy dla poszczególnych transakcji. Zaznaczając opcję, 03 wyświetlisz w zestawieniu także anulowane rachunki otwarte. Z menu rozwijanego 04 ograniczysz wpisy tylko dla wybranego pracownika. Jeśli rachunek należy już do jednego z klientów, zobaczysz w zestawieniu imię klienta. Menu 04 filtruje wpisy według stanu fiskalizacji (rejestracji). Masz do wyboru: Wszystko, Tylko zafiskalizowane, Tylko niezafiskalizowane i Tylko bez fiskalizacji.

Wyszukać dokument zgodnie z liczbą można klikając ikonkę Wyszukaj dokument w prawym górnym rogu.

Klikając na wybrane konto 05 w historii wyświetlisz z lewej strony jego pozycje i możesz ewentualnie wykonać inne operacje z tym rachunkiem, jak np. przypisać klienta lub dodatkowo rachunek anulować (patrz następny obrazek).

Rachunki, których numer jest podkreślony clip0320, należą do tzw. samodzielnych sprzedawców. Dotyczy to osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą, pracujących w jednym zakładzie.

2017-04-26_152433

 

2_icon

Listę funkcji Możliwości rachunku wyświetlisz wybierając wybrany rachunek w zestawieniu i klikając przycisk 01 (patrz obrazek poniżej). Do wyboru będą następujące opcje, których dostępność zależy od właściwości wybranego rachunku i ustawienia kasy (patrz obrazek niżej):

Przypisz klienta - za pomocą tej opcji możesz dodatkowo przypisać klienta do rachunku. Pod pozycjami rachunku na lewej stronie zostanie wyświetlony wybrany klient. Więcej na temat przypisywania klientów do poszczególnych rachunków znajdziesz w rozdziale Klient. Do przypisanego konta klienta nie doliczają się już ewentualne punkty za zakup.

Wydrukować kopię rachunku - wydrukuje kopię paragonu tak, jak wyglądał w chwili wystawienia. Jeśli już dla tego rachunku został już wydrukowany paragon, paragon zostanie dodatkowo wydrukowany z historii oznakowany słowem Kopia. Jeśli masz ustawiony wielokrotny druk paragonów, w ten sposób zostanie oznakowana również kolejny paragon w zestawie.

Anuluj ten rachunek - wykona częściowe lub całkowite anulowanie wybranego rachunku. Instrukcję, jak postępować przy anulowaniu rachunku, znajdziesz w rozdziale Anulowanie rachunku.

Zmień sposób płatności - Zmieni dodatkowo metodę płatności dla już zamkniętego rachunku. Zmianę można wykonać tylko, jeśli:

W historii wybrano paragon (zapłacony rachunek), nie np. anulowano dokument itp.

Rachunek jest zapłacony w całości i przy pomocy jednej metody płatniczej.

To nie dotyczy odpisu.

Zalogowany użytkownik ma uprawnienie anulować dokument.

Rachunek został wystawiony w aktualnie otwartej walucie.

 

dulezite_sdeleni_icon

Jeśli dodatkowo zmienisz metodę płatniczą na płatność kartą, już nie dojdzie do nowej inicjalizacji terminala płatniczego. Ewentualną dodatkową płatność kartą należy to przeprowadzić wpisując kwotę na terminalu płatniczym.

 

Wyślij dokument - dodatkowo wyśle paragon na e-mail, który wprowadzisz w następnym kroku. Chodzi o taka samą funkcję, którą jest Wyślij dokument dokument w oknie płatności, dostępną tylko przy płaceniu rachunku. Tutaj możesz jej użyć w każdej chwili.

Zapłacić - za pomocą tej opcji możesz dodatkowo zapłacić rachunek, ewentualnie Anulować rachunek.

Fiskalizuj - Jeśli dokument nie został zafiskalizowany (zarejestrowany), na przykład z powodu braku połączenia internetowego, możesz za pomocą tej opcji dodatkowo fiskalizować (rejestrować) rachunek.

Udostępnij/wydrukuj fakturę - jeśli do tego rachunku wystawiłeś fakturę, wyświetlisz ją klikając na tą opcję.

2017-05-12_170412

 

poznamka_icon

Istnieje prawdopodobieństwo, że rachunek z jakiegoś powodu nie zostanie zafiskalizowany (zarejestrowany). W takim przypadku zaglądnij do rozdziału Stan fiskalizacji (rejestracji) rachunków dla wskazówek, jak postępować w takim przypadku.

do góry