Odliczanie składników z magazynu

<< Kliknij, aby wyświetlić zawartość >>

Odliczanie składników z magazynu

Nawigacja:  Obsługa aplikacji systemu kasowego > Zarządzanie pozycjami >

» Dostępne tylko w Dotykačce KOMPLETNEJ i NIEOGRANICZONEJ. «

Skład to właściwość produktu, gdzie nie jest odpisywany z magazynu pojedynczy produkt, ale poszczególne jego składniki. Możesz w ten sposób zdefiniować, że podczas sprzedaży określonego produktu z magazynu odliczy się ustawiona ilość z innych pozycji magazynowych.

Przykład odliczania składników:
Utwórz produkty kawa, mleko i kawa z mlekiem. Podczas sprzedaży produktu kawa z mlekiem z magazynu nie odliczy się bezpośrednio ten produkt, ale tylko odpowiednia ilość jego składników, w tym przypadku produktów kawa i mleko. Składu użyj podczas sprzedaży napojów, gdzie odliczasz z jednego wspólnego produktu (butelki) 0,3 lub 0,5 litra. Z magazynu możesz odliczać także np. różne produkty do stylizacji włosów składające się ze składników w różnych proporcjach.

 

uziv_tip_icon

Skład możesz w prosty sposób ustawić także w chmurze Dotykačka. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapoznaj się z tym rozdziałem.

 

Jak ustawić skład dla konkretnego produktu?

Najpierw należy utworzyć wszystkie produkty, których użyjesz jako składniki. Główny produkt, będzie wyświetlony w głównym menu systemu kasowego. Jego składniki, a więc produkty wliczone w skład, które będą się odliczały w danej ilości z magazynu, w menu głównym nie będą wyświetlane. Proces pokażemy na wyżej wymienionym przykładzie kawy z mlekiem:

1_icon

Utwórz nowe produkty Kawa z mlekiem, Kawa i Mleko. Zapisz wszystkie produkty.

odtezovani1

2_icon

Otwórz produkt Kawa z mlekiem i w zakładce Ogólne w części Magazyn zdezaktywuj opcję Odliczaj z magazynu. Otwórz produkty Kawa i Mleko i w zakładce Ogólne zdezaktywuj opcję Wyświetl jako pole. W ten sposób te produkty nie będą wyświetlane w menu głównym i nie będzie można ich sprzedawać. Następnie w części Pakiet a jednostka ustaw wymagane jednostki, ilość ustawimy w następnym kroku. Wszystko ponownie zapisz.

odtezovani34

 

3_icon

Otwórz produkt Kawa z mlekiem i kliknij w zakładkę Skład. Za pomocą przycisku + 01 wybierz produkty dla składu, w naszym przypadku Kawę i Mleko. Te składniki zostaną dodane do listy. Teraz ustaw wymaganą ilość 02, która podczas sprzedaży Kawy z mlekiem zostanie odliczona z magazynu i w taki sposób ustawiony produkt zapisz. Za pomocą przycisku 03 usuń wprowadzone składniki. Klikając nazwę 04 otwórz kartę wybranego produktu, który jest stosowany jako składnik.

odtezovani4

 

W momencie sprzedaży Kawy z mlekiem, z magazynu zostanie odliczona tylko ustawiona ilość Kawy i Mleka. Produkty służące jako składniki danej pozycji są ukryte i nie można ich samodzielnie sprzedawać.

clip0157

 

Ukryte produkty są oznaczone znakiem wodnym z przekreślonym okiem:

clip0211

 

poznamka_icon

Maksymalna ilość składników, które możesz odliczać to 15. W przypadku niektórych składników należy ustawić także tzw. straty w na przykład 5% z objętości. W ten sposób umożliwisz systemowi liczenie ewentualnych strat podczas sprzedaży danego produktu, na przykład piwa. Tzn. ustaw odliczaną ilość składnika trochę większą.

do góry

Odliczanie ilości ujemnej

Odliczać można także ilość ujemną, np. w sytuacjach, kiedy sprzedajesz pizzę z dodatkami a klient nie życzy sobie któregoś z dodatków. Standardowo sprzedajesz pizzę z szynką, klient jednak szynki nie chce. Podczas sprzedaży tej pizzy potrzebujesz więc, by zapasy magazynowe pozostały po dokonaniu sprzedaży bez zmian. To osiągniesz przez to, że utworzysz produkt „Bez szynki” i ustawisz dla niego odliczanie szynki w takiej samej, jednak ujemnej ilości. Podczas sprzedaży pizzy szynka najpierw zostanie odliczona, ale przez wykazanie w fakturze „Bez szynki” równocześnie także doliczy. Ilość magazynowa szynki nie zostanie na skutek sprzedaży zmieniona.

do góry


Straty znane produktów i składników

Jeśli używasz odliczania składników z magazynu, aplikacja Dotykačka zaproponuje także straty znane odliczanych składników. Zrobisz to w prosty sposób:

1.W ustawieniach systemu kasowego należy aktywować metodę płatności Straty znane.

2.Następnie tą metodę płatności znajdziesz w oknie płatności.

3.Przypisz na rachunek produkty, które chcesz odpisać i „zapłać” rachunek za pomocą metody płatności Straty znane.

4.Produkty zostaną odpisane wraz ze składnikami.

do góry