Dwupoziomowe zabezpieczenie

<< Kliknij, aby wyświetlić zawartość >>

Dwupoziomowe zabezpieczenie

Nawigacja:  Dotykačka w chmurze > Ustawienia chmury Dotykačka > Ustawienia konta >

Dwupoziomowe zabezpieczenie (2FA OTP) jest bardzo bezpiecznym sposobem logowania użytkownika. Poza standardową formą logowania się za pomocą nazwy użytkownika i hasła, w celu logowania niezbędny jest jeszcze jednorazowo wygenerowany kod, który ma ograniczony okres ważności. Z dwupoziomowym zabezpieczeniem możesz spotkać się na przykład w bankowości mobilnej, gdzie po wprowadzeniu nazwy i hasła potrzebujesz jeszcze ważny kod wysłany za pomocą SMS.

Do logowania się do konta w chmurze Dotykačka, możesz także aktywować dwupoziomowe zabezpieczenie i w ten sposób zabezpieczyć swoje dane. Jeśli masz aktywowane dwupoziomowe zabezpieczenie, nie można zalogować się do chmury Dotykačka tylko na podstawie adresu e-mail i hasła. Dodatkowo potrzebujesz jednorazowego kodu, który uzyskasz w aplikacji Google Authenticator. Kod jest ważny tylko dla Twojego numeru telefonu.

By korzystać z aplikacji dwupoziomowego zabezpieczenia, niezbędny jest smartphone z systemem operacyjnym Android lub iOS (Apple iPhone).

Dezaktywacja dwupoziomowego zabezpieczenia
 

Jak ustawić dwupoziomowe zabezpieczenie?

1_icon

W chmurze Dotykačka należy przejść do zakładki Ustawienia konta. W zakładce Dane osobowe wprowadź w pole Numer telefonu swój numer i klikając na przycisk Zapisz zapisz zmiany.

nastaveniuz4

 

2_icon

Ze sklepu Google Play lub Apple Store pobierz i zainstaluj w telefonie aplikację Google Authenticator. Następnie przejdź do zakładki Dwupoziomowe zabezpieczenie i kliknij na przycisk Ustaw dwupoziomowe zabezpieczenie.

nastaveniuz2

 

3_icon

Otwórz aplikację Google Authenticator, kliknij na przycisk ROZPOCZĄĆ. Następnie w dalszym kroku wybierz Skanować kod kreskowy.

Screenshot_20171206-122003Screenshot_20171206-122008

 

4_icon

W chmurze Dotykačka przejdź do zakładki Dwupoziomowe zabezpieczenie i zeskanuj kod QR wyświetlony w przeglądarce internetowej. Jeśli zostaniesz poproszony o instalację czytnika, zainstaluj go. Po zeskanowaniu kodu QR Google Authentificator wygeneruje kod uwierzytelniający, który należy wprowadzić w pole 01 i zapisz ustawienia.

nastaveniuz3

 

Od tej chwili, w momencie logowania się do chmury Dotykačka, będziesz potrzebował tego samego kodu uwierzytelniającego. Będzie on wyświetlany zawsze po uruchomieniu aplikacji Google Authentificator. Kod uwierzytelniający jest ważny ok. 20 sekund, następnie wygenerowany jest nowy kod. Każdy kod ma ograniczoną ważność.

Screenshot_20171206-121937

do góry


Logowanie do chmury Dotykačka za pomocą kodu uwierzytelniającego

Jak tylko zalogujesz się do Dotykački w chmurze, zostanie po wprowadzeniu standardowych danych logowania wyświetlone dalsze okno logowania 01, do którego zostanie wprowadzony kod uwierzytelniający (OTP) z aplikacji Google Authenticator i klikniesz na przycisk Login:

2017-04-03_100913100914

 

Jeżeli nie możesz wprowadzić kodu uwierzytelniającego, klikając na przycisk 02 dojdzie do przesłania kodu w wiadomości SMS na komórkę, która jest podana w Ustawienia Użytkownika Dotykački w chmurze.

do góry


Dezaktywacja dwupoziomowego zabezpieczenia

W celu wyłączenia dwupoziomowego zabezpieczenia, przejdź do Ustawień konta i wybierz zakładkę Dwupoziomowe zabezpieczenie. Jeżeli zabezpieczenie jest aktywne, na wyświetlonej stronie będzie do dyspozycji przycisk, który dezaktywuje dwupoziomowe zabezpieczenie.

2017-06-22_122713

do góry